Dayanışmaya Çağrı

6 Bini Aşkın Kadının “Aysel Tuğluk’a Özgürlük” Çağrısı Uluslararası Kurum ve Kuruluşlara İletildi

Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın diyerek yola çıkan ve kısa sürede 6 bin kadının imzasına ulaşan çağrı metnimizi, uluslararası alanda bu sesi duyma ve harekete geçme sorumluluğu olan kurum ve kuruluşlara gönderdik.

  • BM Yüksek Komiserliği,
  • Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi,
  • Avrupa Konseyi Başkanlığı,
  • BM Sağlıktan Sorumlu Raportör,
  • BM İşkenceden Sorumlu Raportör,
  • Avrupa İşkenceyi ve İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele veya Cezayı Önleme Komitesi’ne gönderdiğimiz mektupta;

Aysel Tuğluk’un yaşadığı ağır hastalığa ilişkin yetkili sağlık kurumlarının hazırladığı “cezaevinde kalamaz” raporlarının dikkate alınmasını; Aysel Tuğluk’un derhal serbest bırakılarak tedavi olmasının sağlanmasını talep ettiğimizi yeniden ifade ederek, adalete, hukuka, insan haklarına uygun bir sürecin işletilmesi taleplerimizi yineledik. Bu uluslararası kurum ve kuruluşları durumun hassasiyeti ve önemine uygun şekilde harekete geçmeye çağırdık.

Çağrımızı ayrıca uluslararası alanda bu sesi büyüteceğine inandığımız kadın hakları temsilcileri, kadın mücadele ağları, hasta mahpuslarla dayanışma örgütleri ve kadın siyasetçilerle de paylaştık.

Aysel Tuğluk’un durumuna ilişkin takipte olacağını belirterek Türkiye Cumhuriyeti hükümetini hukuka, adalete ve insan haklarına uygun bir şekilde davranmaya çağıran karşılıklar da aldık. Bu mesajlardan biri olan Leyla Halid’in mesajını da sizlerle paylaşmak istiyoruz:

“Sevgili Aysel,

Biz Filistinli kadınlar, sevgilerimizi ve dayanışmamızı gönderiyoruz. En kısa zamanda, Türkiye’deki cezaevlerinden tüm siyasi tutsaklarla birlikte özgürlüğünüze kavuşmanızı diliyoruz. Moralinizi yüksek tutun. Özgür olacaksınız.”